HemBussturerFöreläsningarSöder "nedcabbat"KontaktMer om Pontus....Sök
Föreläsningar
1800 till 1850-tal
1860-tal
1870-tal
Stockholms bygnader 18 februari
Stockholms byggnader 25 februari
Stockholms byggnader 4 mars


40  Kungliga Operan    1891-98 arkitekt Axel Anderberg 
41  Dramaten    1901-08 arkitekt Fredrik Liljekvist 
       
42  Industripalatset, Karlavägen    1888 arkitekter Kasper Sahlin/ Gustaf Lindgren 
43  Cellfängelset på Östermalm     1895-97 arkitekt Gustaf Lindgren 
44 Centralfängelset på Långholmen    1874-80 arkitekt Theodor Anckarsvärd 
45  Polishuset    1903-11 arkitekt Gustaf Lindgren   
  Rådhuset    1909-15 arkitekt Carl Westman  
46  Maria polisstation    1902 
47  Johannes polisstation    1914-15 arkitekt H. Juhlin 
       
48  Stockholms stadion     1910-12 arkitekt Torben Grut 
49  Tennispaviljongen    1896 arkitekt Gustaf Ameen 
     
50  KTH   1914-17 arkitekt Erik Lallerstedt 
51  Stockholms högskola Kungstensgatan 45   1907-09 arkitekt Viktor Bodin 
52  Navigationsskolan, Stigberget    1907 arkitekt Georg Ringström 
       
53  Norra Real    1890 arkitekt Per Emanuel Werming 
54  Södra Latin    1891 arkitekt Per Emanuel Werming
55 Kungsholms Läroverk    1904-07 arkitekt Georg Ringström 
56  Östra real    1910 arkitekt Ragnar Östberg 
       
57  Mariaskolan     1890-91 arkitekt Ernst Haegglund 
58  Katarina södra    1888 arkitekt Anders Wilhelm Bergström 
59  Katarina norra    1895 arkitekt Anders Wilhelm Bergström  
60  Sofiaskolan   1910 arkitekt Konrad Elmeus 
61  Kungsholms folkskola     1888 arkitekt Isaeus & Sandahl 
62  Engelbrektsskolan    1898 arkitekt Ernst Haegglund 
63  Matteusskolan    1902 arkitekt Georg A Nilsson 
64  Adolf Fredriks skola   1907-10 arkitekt Georg A Nilsson
     
65  Allmänna Barnhuset    1883-85 arkitekt F G A Dahl 
66  Roslagstulls epidemisjukhus    1890-93 arkitekt Per Emanuel Werming  
67  Allmänna BB    1913 arkitekt Gustaf Wickman 
68  Södra BB    1903-07 arkitekt Ernst Stenhammar 
69  Sachska barnsjukhuset   1907-11 arkitekt Ivar Tengbom 
70  Kronprinsessans Lovisas vårdanstalt   1899 arkitekt Axel Kumlien 
71  Kungsholms barnkrubba    1907-10 arkitekter Doorph & Höög. 
  Sällskapet Barnavård   1916 Rudolf Arborelius 
  Lilla Hemmet, Stadshagen   1908 arkitekt Fritjof Hagström,  
       
72  Södermalms fattighus    1884-87 arkitekter Axel och Hjalmar Kumlien
  Guldbröllopshemmet     1913 arkitekt Hjalmar Cederström 
73  Borgerskapets gubbhus    1910 arkitekt Gustaf Wickman 
74  Högalids arbetsinrättning    1905 
 - Danvikshem    1912-15 arkitekt Aron Johansson 
     
75  Strömbadet    1884 arkitekter Axel och Hjalmar Kumlien 
76  Sturebadet    1885 arkitekter Isaeus & Sandahl    
77  Klara badinrättning    1884 
78  Centralbadet    1902-04 arkitekt Wilhelm Klemming 
79  Mälarbadet    1904 arkitekter Victor Bodin och Bror Almquist 
       
80  Restaurang Port Arthur (Pelikan)    1904 arkitekt Sam Kjellberg  
81  Restaurang Grå Kvarn (Kvarnen)    1908 arkitekt Sam Kjellberg 
       
       
                                      www.stockholmsbebyggelse.se
Uppdaterat 2017-03-03
Utskriftsvänlig sida
Provided by Webforum